مصارف و خواص روغن کلزا چیست؟

 روغن کلزا

کلزا یا همان کانولا نوعی گیاه گلدار است که در مناطق مختلف کشور کشت میشود . دانه های این گیاه تا 50 درصد روغن میدهد . روغن کلزا مانند روغن زیتون جزء سالم ترین روغن هاست و فاقد کلسترول و چربی های اشباع میباشد .

مصارف روغن کانولا

پخت و پز

روغن کلزا برای پخت و پز روغن مناسبی است زیرا که بوی روغن کلزا بسیار کم میباشد و فقط بوی گیاهی ملایم دارد که بعد از پخت غذا همان هم تقریبا از بین میرود ، این مورد برای افرادی که حساسیت به طعم غذا دارند مناسب است.

سرخ کردن

افرادی که میخواهند از روغن سالم و طبیعی برای سرخ کردن بهره ببرند بهترین روغن برای این کار کلزا است ، کلزا این دلیل که نقطه دودش بالاتر از روغن های دیگر (حدود 250 درجه) میباشد و با داغ شدن مانند روغن زیتون سمی نمیشود ، مناسب ترین روغن طبیعی برای سرخ کردن است . سرخ کردن با روغن کلزا به علت بوی کمی که دارد لذت بخش است  ،ولی ممکن است برخی افراد بوی گیاهی این روغن را نپسندند .

پوست

روغن کلزا فوائد بسیاری برای پوست دارد از جمله خواص آن :

روغن کلزا سرشار از ویتامین E و K است این دو ویتامین برای کم شدن چین و چروک بسیار مفید است و خطوط خنده و چشم را تاحدودی کاهش میدهد .

کلزا روغنی مناسب برای رطوبت رسانی طبیعی و رفع خشکی پوست است ، نقطه قوت استفاده برای خشکی پوست عدم مواد شیمیایی در آن و طبیعی بودن این نوع روغن و وجود چربی های طبیعی و مفید برای بدن مانند امگا 3 و 6 است .

ویتامین E میتواند برای رفع آکنه مفید باشد و اثرات آن را کاهش دهد .

مو

روغن کانولا یا کلزا برای تقویت موهای ضعیف و شکننده بسیار مؤثر است و با قیمت مناسبی که دارد میتوان بدون دغدغه از این روغن استفاده کرد.

اگر موهای وز و یا دوشاخه مانند دارید میتوانید با ماساژ موهای خود با روغن کلزا این مشکل را از بین ببرید .

برای جلوگیری از ریزش مو روغن کلزا و زیتون و بادام را با مقادیر مساوی ترکیب کنید و موهای سر خود را با این ترکیب روغن ماساژ دهید و پس از 20 دقیقه محل را شست و شو دهید.

نتیجه:

روغن کلزا با خواص بسیاری که برای بدن دارد از جمله خوراکی و ماساژ درمانی و قیمت بسیار مناسب آن که نصف روغن زیتون میباشد میتوان از آن به عنوان بهترین روغن برای سبد خانوار ذکر کرد.

برای خرید روغن کلزا ارگانیک ، این قسمت کلیک کنید

پاسخی بگذارید