استرس و اضطراب چه بلایی بر سرمان می آورد؟

عوارض استرس و اضطراب -مضرات استرس و اضطراب -مضرات اضطراب - ضررهای استرس برای بدن - عوارض استرس -

عوارض استرس و اضطراب چست؟ استرس چه بلایی بر سرمان می آورد؟

استرس نوعی واکنش شیمیاییست که مغز با استفاده از هورمن کورتیزول به هرکدام از اعضای بدن دستور فعالیت بیشتر می دهد. در زمان استرس ضربان قلب بیشتر میشود، فشار خون بالا رفته و عضلات منقبض می شوند تا بدن آماده برای مقابله با سختی یا تهدیدی خاص شود. اما مشکل اینجاست که در بیشتر مواقع استرس بدون آنکه به وجود آن نیاز باشد پدید می آید. اگر این امر مرتب در روزمره تکرار شود باعث ابتلاء دائمی به استرس و اضطراب  شده و عوارضی همچون تپش قلب، گرفتگی یا کوفتگی عضلات، تنفس سریع و شدید و عدم تمرکز را به دنبال خواهد داشت. حال که متوجه شدیم استرس به خودی خود بد نیست ولی تکرار و ماندگاری آن آسیب زا است، می خواهیم  مضرات و عوارض استرس و اضطراب را از نظر روحی و جسمی بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

تکنیک های کاربردی کاهش اضطراب و استرس!

 

الف-عوارض روحی و روانی استرس چیست؟

 فشار روحی که به هنگام استرس بر ما تحمیل می‌شود بسیار زیاد است. موقع استرس به علت تغییر هورمونی که توسط مغز صورت می گیرد علاوه بر تحت فشار قرار دادن اعضای بدن، روان را هم پریشان کرده و با عصبانیت، ترس، تشویق ذهنی و سردرگمی می‌شود.

عوارض روحی استرس و اضطراب - عوارض استرس و اضطراب -مضرات استرس و اضطراب -مضرات اضطراب - ضررهای استرس برای بدن - عوارض استرس

عوارض استرس و اضطراب -مضرات استرس و اضطراب

۱- عدم تمرکز ذهنی

 استرس لحظه‌ای و گذرا تمرکز را از بین برده و انسان را دچار پرش ذهنی به سوی ناملایمات گذشته یا ترس در آینده میکند. اگر استرس دائمی و ماندگار شود می تواند به کلی تمرکز را مخدوش کرده و دیگر توانی برای تمرکز بر روی امورات باقی نمیگذارد.

۲-کلافگی

بلایی که استرس بر روی سیستم عصبی و روانی می آورد بسیار زیاد است. به طوری که به اندازه ساعت ها ورزش کردن انسان را خسته می کند. ولی چون خستگی روحی است و بدن انرژی خود را از دست نداده و کالری نسوزانده، فرد از خود کلافه شده و مدام کارهای بیهوده و بی هدف انجام می دهد و هر کس که بخواهد با او صحبت کنند یا او را نصیحت کند با عصبانیت برخورد خواهد کرد.

 

۳- بدخلقی و عصبانیت

اضطراب زیاد سبب انقباض عضلات و بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون می‌شود. چون فشار خون بالا و انقباض عضلات نیاز به تخلیه انرژی دارد که حتی ممکن است با یک جرقه آتش عصبانیت را شعله ور کرده و سبب برخوردهای نامناسب شود.

 

۴-ابتلا به استرس مزمن

 اگر شما از آن دسته افرادی هستید که با یک اتفاق کوچک استرس و اضطراب وجود شما را فرا میگیرد حتما در پی درمان و آرامش روحی خود باشید. زیرا که استرس زیاد در طول شبانه روز سبب ابتلا به بیماری استرس مزمن و همیشگی می شود که باید مداوم با آن دست و پنجه نرم کنید.

 

۵- اختلال در خواب و دیدن کابوس

 اضطراب مداوم در طول شبانه روز سبب آشفته خاطری و تشویش ذهنی می گردد که همین، عامل آسیب روحی و ذهنی شده و خود را در خواب و در حالت کابوس نشان خواهد داد. افرادی که دچار کابوس و حتی بی خوابی هستند عموما از استرس و مشکلات روحی رنج می‌برند.

تشویش ذهنی و آشفتگی فکری - عوارض استرس و اضطراب -مضرات استرس و اضطراب -مضرات اضطراب - ضررهای استرس برای بدن - عوارض استرس -

مضرات اضطراب – ضررهای استرس برای بدن – عوارض استرس و اضطراب

۶- تشویش ذهنی و آشفتگی فکری

 در واقع استرس خود آشفتگی و تشویش فکری است ولی چون باعث ترشح هورمون استرس می شود و اعضای بدن را درگیر میکند، باعث تشویش ذهنی بیشتر می شود. یعنی استرس همانند باتلاق است خود آن آشفتگی فکری و تداوم و دامن زدن به آن فرو رفتن در همان آشفتگی و تخیلات ذهنی است. هرچه اضطراب پایدارتر باشد تشویش ذهنی نیز بیشتر خواهد شد. اگر ذهن دچار آشفتگی شود تمرکز و تفکر نیز دچار اختلال شده و باعث کارهای نسنجیده و عجولانه می‌گردد.

 

۷- ترس و دلهره بی علت

منظور ما از ترس و دلهره که بدون علت باشد مربوط به آن جایی است که فرد دیگر دائماً با اضطراب دست و پنجه نرم می‌کند و همراه همیشگی او شده. در این صورت موقع خواب، صرف غذا و تفریح بدون هیچ علتی ترس و دلهره به سراغ او آمده و به اضطراب او دامن می‌زند. از افکار منفی گرایانه گرفته تا تخیلات ذهنی همگی از ترس نابهنگام و بی علت سرچشمه می گیرد.

 

ب-عوارض جسمی استرس

 

۱-تپش قلب و تضعیف قلب 

به علت بالا رفتن ضربان قلب و افزایش فشار به قلب این عضو در معرض خطر قرار گرفته و چنانچه استرس طولانی مدت و همیشگی شود ، سبب تپش قلب بی مورد و عوارضی مانند: ایست قلبی، پارگی دریچه قلب و خونریزی خواهد شد.

 

۲- افزایش فشار خون

با افزایش استرس رفته رفته فشار خون به علت تپش قلب زیاد بالا میرود و به عروق فشاری مضاعف وارد می کند که چنانچه فرد دچار بیماری فشار خون باشد استرس می‌تواند بسیار خطرناک بوده و آسیب جدی به او وارد کند.

 

۳- کم اشتهایی یا پرخوری

 استرس سبب اختلالات هورمونی می‌شود که می‌تواند فعالیت گوارش را با اختلال مواجه کرده و فرایند هضم را تسریع یا آهسته کند. افراد در موقع استرس دو دسته هستند: یا دچار پرخوری می شوند و یا دچار کم اشتهایی، که در هر صورت به سلامتی ضربه خواهد زد.

 

۴-خستگی و بی حالی دائمی

 هنگام استرس عضلات منقبض شده و فشار روحی سبب خستگی و بیحالی می‌شود. چنانچه استرس مزمن باشد و مداوم گریبانگیر فرد شود، خستگی و بیحالی همیشگی شده و به علت از دست دادن انرژی بدن با سستی و خواب آلودگی دائمی مواجه است.

اختلالات جنسی از عوارض استرس و اضطراب - عوارض استرس و اضطراب -مضرات استرس و اضطراب -مضرات اضطراب - ضررهای استرس برای بدن - عوارض استرس -

عوارض استرس و اضطراب -مضرات استرس و اضطراب – ضررهای استرس برای بدن

۵-اختلالات جنسی

اضطراب و استرس بلند مدت در مردان سبب کاهش هورمون تستسترون شده که در پی آن کاهش تولید اسپرم و میل جنسی را به همراه دارد.

استرس در زنان نیز سبب بی نظمی در قاعدگی و زمان تخمک گذاری میشود همچنین استرس به شدت تاثیر منفی بر میل جنسی زنان میگذارد.

 

۶-بالا رفتن قند خون 

انقباض عضلات و افزایش ناگهانی ضربان قلب نیاز به افزایش ناگهانی قند خون و کربوهیدرات دارد تا بدن با کاهش انرژی مواجه نشود و انرژی لازم برای فرار،دفاع و هر عکس العملی را داشته باشد. ولی میتواند برای افرادی که بیماری قند خون دارد خطر ساز باشد و چناچه استرس دائمی و پیوسته باشد خود، میتواند عامل ابتلا به قند خون باشد.

۱۰ خوراکی خوشمزه و شیرین برای بیماران قندی و رژیمی ها!

۷-تضعیف سیستم ایمنی از مضرات اضطراب

در تحقیقات صورت گرفته درباره رابطه استرس و سیستم ایمنی، یافت شده است که استرس رابطه مستقیم با کاهش گلبول های سفید خون دارد که باعث تضعیف سیستم ایمنی می گردد و هرچه استرس طولانی تر باشد تاثیر آن نیز بیشتر می‌شود.

۳ معجون فوق العاده برای تقویت سیستم ایمنی!

 

۸-آسیب به سلول های مغزی و افزایش خطر ابتلا به آلزایمر

بدن در هنگام استرس هورمونی به نام  کورتیزول ترشح می‌کند که این هورمون به قسمت میانی مغز و هیپوکامپ تاثیر منفی می گذارد و سلول‌های این قسمت را نابود می‌کند. این قسمت جایگاه حافظه کوتاه مدت است و استرس در آغاز به حافظه کوتاه مدت آسیب میزند و به مرور در صورت تداوم می تواند منجر به آلزایمر شود.

 

با خوراکی و دمنوش هایی که استرس را به شدت کاهش میدهد آشنا شوید!

 

{به نظر شما استرس چه ضررهای دیگری برای بدن دارد؟}

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام
سلام دوست عزیز
به خوشه چین خوش آمدید
در اسرع وقت پاسخگو شما هستیم.
طراحی-سایت-با -محمد-درویشی