روغن فرابکر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

روغن فرابکر چیست ؟ روغن کنجد و زیتون فرابکر چه ویژگی دارد؟-خوشه-چین

روغن فرابکر چیست ؟ ویژگی روغن فرابکر و تفاوت آن با روغن معمولی

شاید برای شما هم سوال باشد ، اصطلاحاتی که در مورد روغن های طبیعی زیتون ، کنجد و … بیان می شود به چه معناست . در این مقاله می‌خواهیم اصطلاح فرابکر را به شما معرفی کنیم که روغن فرابکر چیست ؟ طرز تهیه روغن کنجد فرابکر چگونه است ؟ روغن زیتون فرابکر چیست ؟  لطفاً تا آخر با ما همراه باشید.

 

 اول به سراغ زیتون می رویم چون که {فرابکر} در روغن زیتون با کنجد و دیگر دانه های روغنی متفاوت است.

 

 روغن زیتون فرابکر چیست ؟

 زیتون ۴ مرحله برای رسیدن کامل دارد:

 اول سبز تیره است بعد سبز کم رنگ پس از آن زرد رنگ در آخر بنفش یا سیاه میشود.  از اولین مرحله ، زیتون هر چه جلوتر می‌رود آب درون آن کمتر و جای خود را به روغن میدهد پس هرچه  تیره تر شود درصد روغن آن هم بیشتر می‌شود.

 

 برای تولید روغن زیتون فرابکر باید ۴ فاکتور رعایت شود:

۱- برای تولید روغن زیتون فرابکر ترکیب درصد ترکیب زیتون ها  باید ۳-۳-۴ باشد. یعنی در ترکیب روغن گیری باید ۳۰ درصد زیتون سبز ۳۰ درصد زیتون زرد و ۴۰ درصد زیتون بنفش باشد و در مجموع ۱۰۰ درصد ترکیب روغن گیری حاصل می گردد.

 

 2- زیتون از زمانی که برداشت می شود تا تولید روغن فقط ۴۸ ساعت فرصت هست . برای تولید روغن فرابکر باید این فاکتور رعایت شود زیرا که زیتون های سبز، تیره رنگ می شوند و کیفیت خود را از دست میدهند.

 3- روغن و آب زیتون باید بدون استفاده از مواد شیمیایی و حرارت با {سانتریفیوژ} جدا شود ، چون با مواد شیمیایی یا با حرارت ، کیفیت روغن پایین می آید و مواد معدنی و ویتامین ها را از دست می دهد و روغن دیگر فرابکر نیست.

 4- تصفیه نشده باشد . روغنی که تصفیه شده و بوی زیتون نداشته باشد قطعاً با مواد شیمیایی این عمل انجام شده و دیگر کیفیت روغن فرابکر را ندارد همچنین خواص خود را از دست میدهد.

 

 روغن زیتون بکر و معمولی چیست؟

روغن زیتون بکر از ۴ شرطی که برای روغن فرابکر زیتون گفته شد ۲ شرط را ندارد : ۱-ترکیب ۳ ، ۳ ، ۴ زیتون سبز و زرد و بنفش . زیرا که تمام زیتون های مورد استفاده در روغن بکر ، زیتون بنفش میباشد . ۲-رعایت مدت ۴۸ ساعت از برداشت زیتون تا روغن گیری . این شرط رعایت نمی گردد چون که زیتون سبز و زرد در روغن زیتون بکر استفاده نمیشود.

برای تولید روغن زیتون معمولی هم هیچ کدام از شروط بالا رعایت نمیشود . یعنی از مواد شیمیایی برای جداسازی آب زیتون از روغن استفاده میشود و همچنین روغن زیتون تصویه میگردد.

 

 چرا روغن زیتون فرابکر از بکر و معمولی بهتر است مگر روغن فرابکر چیست ؟

 تفاوت عمده روغن زیتون فرابکر در حفظ املاح معدنی ، ویتامین ها و باکتری های مفید است . همانطور که از نامش پیداست بدون دست خوردگی و طبیعی تولید می گردد .

از دیگر تفاوت‌های روغن زیتون فرابکر ، بوی سبزه و علف سبز  آن است ، این نوع روغن سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین است و دوز آن بسیار بیشتر از روغن بکر میباشد .

بوی روغن فرابکر کمتر از روغن بکر است به خاطر ۶۰% زیتون سبز و زرد ، همچنین طعم تند و تیز فلفلی دارد . در ضمن رنگ روغن زیتون فرابکر  نسبت به روغن بکر تیره تر است.

در روغن فرابکر به علت درصد روغن پایین تر که از ۶۰ درصد زیتون سبز و زرد تهیه می‌شود ، هزینه تولید را بالاتر می برد که متعاقبا قیمت بالاتری دارد اما کیفیت آن قیمت بیشتر را توجیه میکند.

 

 روغن کنجد فرابکر چیست ؟

  روغن کنجد به دو صورت تولید می شود:

 1- روغن ارده کنجد و پرس گرم

اگر روغن کنجد با حرارت زیاد تولید شده باشد و یا دانه کنجد حرارت ببیند روغن کنجد فرابکر نیست و روغن معمولی محسوب می شود .

در پرس گرم حرارت بالای ۶۰ درجه به دانه کنجد داده می شود تا روغن بدست آید ، در این روش روغن کنجد ، معمولی می باشد.

 اگر هم روغن از ارده کنجد گرفته شده آن هم روغن معمولی کنجد محسوب می شود .

 زیرا که :

کنجد ۲۴ ساعت در آب نمک خیسانده می شود و پس از آن ۲۴ ساعت در آب شیرین و سپس پوست آن گرفته می شود و برای خشک شدن در کوره قرار میگیرد . دانه کنجد در کوره ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه حرارت می بیند و پس از آن به آسیاب منتقل می شود . دانه کنجد پس از له شدن به ارده تبدیل می‌گردد . ارده مدتی به حال خود باقی می‌ماند تا روغن بیندازد .

این طرز تهیه روغن ارده است اما به علت حرارت دادن دانه کنجد ، فرابکر نمیباشد و خواص ،ویتامین ها و آنتی اکسیدان آن به شدت کاهش می یابد.

 

۲- روغن فرابکر کنجد چیست ؟

 طرز تهیه روغن فرابکر کنجد با استفاده از پرس سرد دانه‌ های کنجد است . دانه روغنی حرارت کمتر از ۶۰ درجه می بیند تا روغن از دانه جدا شود . در این روش ویتامین‌ها و املاح معدنی حفظ شده و برای سلامتی مفیدتر است . در ضمن روغن تصفیه نمی شود و هیچ ماده شیمیایی به روغن اضافه نمیشود .

 

 نکته : بعضی از اطباء سنتی روغن کنجد فرابکر را برای بدن مضر می دانند.

دلیل خود را عدم بکارگیری از روش پرس سرد در قدیم عنوان کرده‌اند و می‌گویند روغنی که از پس دانه به دست می آمده برای چراغ و آتش استفاده می شده همچنین پرس دانه کنجد ، با پوست آن میتواند ضرر هایی برای بدن و سلامتی داشته باشد .

 ولی نظر اکثر اطباء و پزشکان کنونی بر مصرف روغن فرابکر است . زیرا که املاح معدنی خود را حفظ کرده و حرارتی ندیده تا خواص آن کاهش پیدا کند . در روغن ارده چون دانه کنجد ۲۵۰ درجه حرارت می بیند مانند این است که روغن کنجد را سرخ کرده و دوباره از آن استفاده کنید.

قضاوت با خود شماست !

 

{ نظر شما در مورد روغن فرابکر چیست ؟ }

 

 

برای خرید روغن فرابکر و ارگانیک کلیک کنید.

خرید روغن آفتابگردان فرابکر و ارگانیک درنیکا 750ml بهترین قیمت
روغن زیتون اکسیر فرابکر و ارگانیک حجم 1 لیتر، برسی و خرید-خوشه-چین
روغن زیتون فرابکر و ارگانیک فدک 1 لیتری
روغن کنجد فرابکر و ارگانیک درنیکا ، تضمین کیفیت و قیمت-خوشه چین

پاسخی بگذارید

ارسال پیام
سلام دوست عزیز
به خوشه چین خوش آمدید
در اسرع وقت پاسخگو شما هستیم.
Powered by