تقویت سیستم ایمنی با این ۱۰ ماده غذایی

تقویت سیستم ایمنی با این 10 ماده غذایی - معرفی 100 خوراکی برای تقویت دفاع بدن

۱۰ ماده ای سیستم ایمنی را تقویت میکند . معرفی ۱۰۰ خوراکی در دسترس برای تقویت سیستم دفاعی !

چطور سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟ آیا می توان سیستم دفاعی بدن را با مواد غذایی و خوراکی های در دسترس تقویت کرد؟ سیستم ایمنی بدن با چه چیزهایی تقویت می شود؟ در این مقاله ده فاکتور مهمی که می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود را به شما معرفی می کنیم و ذیل هر کدام به ۱۰ خوراکی مورد دسترسی اشاره می کنیم . جمعا در این مقاله شما با ۱۰۰ خوراکی در دسترس که سیستم  دفاعی بدن را تقویت می کند آشنا می شوید.

 

۱-تقویت سیستم ایمنی بدن با خوراکی و مواد غذایی گرم

با مصرف خوراکی های گرم بدن شما انرژی لازم برای مبارزه با انواع میکروب و ویروس را دریافت می‌کند. وقتی که شما خوراکی هایی که دارای مزاج گرم هستند را مصرف می‌کنید منبعی از انرژی را وارد بدن خود می نمایید. با این کار دمای بدن شما حفظ می‌شود و سلول‌ها سوخت و ساز بیشتری می‌کنند که این عمل خود باعث جلوگیری از انتشار ویروس و میکروب در سراسر بدن می گردد.

با مصرف این خوراکی ها گلبولهای سفید که وظیفه مبارزه را برعهده دارند با کالری بالایی که در خون جریان یافته قوی تر شده و فعالیت بیشتری می کنند.

 در مواقع حاد هم با مصرف خوراکی های گرم بدن شما انرژی مورد نیاز برای بالا بردن دما و تب را پیدا می‌کند که خود تب هم یک نوع از دفاع در برابر میکروب ها و عوامل خارجیست تا آنها را در دمای بالا از بین ببرد.

۲۰ خوراکی گرم مزاج فوق العاده + خواص

۱۰ خوراکی گرم

مویزگوشت شترکنجدبادام زمینیزنجبیل
خرماعسلآناناسانبهانجیر

 

۲-مصرف آهن و تقویت سیستم دفاعی بدن

مصرف آهن علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن نقش حیاتی در بافت عضلات و اکسیژن رسانی به عضلات را ایفا می کند. آهنی که شما مصرف می کنید در سه جای بدن وارد می شود :

۱- گلبولهای قرمز که وظیفه اکسیژن‌ رسانی به سلول‌ها را دارد و این عمل فقط با آهنی که در پروتئین گلبولها {هموگلوبین}وجود دارد انجام می گیرد.

۲- تشکیل بافت عضلات که آهن موجود در پروتئین {میوگلوبینج وظیفه آزادسازی اکسیژن برای مصرف بافت عضلات را دارد.

۳- آهن اضافی و مازاد از مصرف بدن در کبد ذخیره می گردد.

 با کمبود آهن بدن ذخیره آهن کبد را مصرف می کند تا تمام شود و اگر باز هم کمبود آهن ادامه داشته باشد گلبول های قرمز کوچک تر شده و در پی آن انرژی لازم برای سلول ها مهیا نمی‌شود. خستگی، بی حالی، ضعف و رعشه و ناتوانی در تنظیم دمای بدن از عوارض آن است. در صورت ضعیف شدن بدن هر اتفاقی ممکن است بیفتد از مشکلات کبدی و کلیوی گرفته تا ضعف سیستم ایمنی و بیماری های سریع و پشت سر هم.

چه خوراکی هایی مانع جذب آهن میشوند؟

 ۱۰ مورد از منابع آهن

جگرخرما و شیره خرماتخمه آفتابگردانکنجدپسته
کشمشبادام درختیترهدانه چیاتخم مرغ

 

۳-ویتامین C یا اسکوربیک اسید تقویت کننده سیستم دفاعی بدن

 

ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که وظیفه آن محافظت از سلول ها در برابر رادیکال‌های آزاد می‌باشد. مانند: آلودگی هوا ، سوخت و ساز سلولی و اشعه ماورای بنفش.

مصرف این ویتامین سبب از بین رفتن رادیکال های آزاد شده و در پی آن سلول تقویت می گردد. دیگر ویروس، میکروب و حتی غده های سرطانی نمی توانند در آن رشد کنند. همچنین ویتامین C سبب جذب آهن شده و در ساخت کلاژن هم اهمیت بالایی دارد. کلاژن برای ترمیم سریع پوست و جلوگیری از خونریزی حائز اهمیت است.

 

از خواص بی نظیر ویتامین C خبر دارید؟

  منابع ویتامین c

گواوافلفل دلمه ایکیویتوت فرنگیپرتقال
جعفریکلم بروکلی انبهآناناسگوجه فرنگی

 

۴-تقویت سیستم دفاعی بدن با ویتامین D

ویتامین D نوعی ویتامین محلول در چربی است و به دو نوع می‌تواند وارد بدن شود.

۱- ویتامین D3  که با سنتز پوست تولید می شود. برای جذب کافی ویتامین دی ، ۲۰ دقیقه زیر نور مستقیم خورشید قرار گرفتن کافیست همچنین مکمل های ویتامین D از نوع D3 می باشند.

۲- ویتامین D2 که در گیاهان و خوراکی ها یافت می شود. مانند: حبوبات، قارچ و جو دوسر.

البته نوع اول راحت تر می تواند جذب بدن شود.

مصرف ویتامین D سبب جذب کلسیم و فسفر میگردد که باعث تقویت استخوان ها می شود. همچنین نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی ایفا می کند. به گلبول های سفید برای جلوگیری از بیماریهای میکروبی حتی ام اس هم کمک می کند.

منابع ویتامین D

روغن جگر ماهیماهی سالمونمیگوتن ماهیزرده تخم مرغ
قارچجو دو سرپنیرکرهحبوبات

 

البته با خوراکی های دارای ویتامین D نمی توان کمبود این ویتامین را جبران کرد و باید با مکمل‌های غذایی یا ۲۰ دقیقه آفتاب گرفتن این ویتامین را جذب کرد.

 

۵-تقویت سیستم ایمنی بدن با خوراکی های دارای ویتامین E

 ویتامین E محلول در چربی است و به صورت روغن جذب بدن میشود. این ویتامین فواید بسیاری دارد که از جمله آنها می‌توان به تقویت سیستم ایمنی، تقویت و زیباسازی پوست و مو و همچنین کاهش کلسترول و پیشگیری از آلزایمر اشاره کرد.

ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان قوی است که از سلولها در برابر آلودگی عوامل خارجی و از نابودی آن ها محافظت می کند. ویتامین E کمک موثری برای سیستم دفاعی محسوب می‌شوند و حتی از تومور و سرطان هم جلوگیری می کند.

 منابع ویتامین E

بادام درختیفندقکلم بروکلیروغن زیتونروغن کلزا
انبهتخمه آفتابگردانکدو حلواییاسفناجکیوی

 

۶-مصرف روی یا زینک سبب جلوگیری از بیماری و تقویت سیستم ایمنی بدن

زینک یا روی ، عنصری است که بدن به وسیله آن سلول های عصبی را می سازد. این ماده تقویت کننده سیستم دفاعی بدن هم است به این صورت که در سلول ها به عفونت ها و میکروب ها با وجود این عنصر زودتر پاسخ می دهند. این ماده سبب تجزیه پروتئین های ویروس ها و میکروب ها نیز می گردد. همچنین فعالیت گلبولهای سفید را افزایش می دهد.

خواص زینک چیست؟ + ۱۵ منابع زینک

 منابع زینک یا روی

لوبیا قرمزبادام زمینیزرده تخم مرغنخودنخود فرنگی
کنجدبادام هندیتخم کتانگوشت گاو و بوقلمونسیر

 

۷-پروبیوتیک ها تقویت کننده سیستم دفاعی بدن هستند

پروبیوتیک ها نوعی باکتری مفید هستند که در بدن انسان زندگی می کنند و به هضم و جذب غذا کمک شایانی کرده و همچنین علیه باکتری های مضر در دستگاه گوارش مبارزه میکنند.

 در حقیقت باکتری های مفید نوعی سیستم دفاعی برای بدن حساب می شوند، چون در بدن تغذیه می کنند، هرچه که با نوع آنها متفاوت باشد و بخواهد از بدن تغذیه کند، به خاطر غذای محدودی که وجود دارد با آنها مبارزه کرده و آنها را از بین می برند.

برای بهره مند شدن از پروبیوتیک ها می توانید مواد غذایی که پروبیوتیک هستند را مصرف کنید. مانند : ماست ، شیر و پنیر پروبیوتیک

پروبیوتیک چیست و چه فوائدی دارد؟

مواد غذایی که پروبیوتیک هستند

عسلسرکه انگورسرکه سیبنوشیدنی کامبوجاخیار شور
زیتون پروردهشیر کلم ترشیسویاموز

۸-اسید فولیک مقوی سیستم دفاعی بدن 

 اسید فولیک همان ویتامین B9 است که کمبود آن باعث اختلال در ساخت گلبول های قرمز و در نتیجه کم خونی میشود. نقش اسید فولیک در ساخت سلول های بدن ، رشد و بازسازی سلولها ، ساخت و ترمیم DNA و همچنین ساخت گلبول قرمز بسیار حائز اهمیت می باشد. همچنین برای عملکرد گلبولهای سفید و تقویت سیستم دفاعی بدن نیز موثر است.

منابع اسید فولیک

سیب زمینیلوبیا سبزنخود فرنگیجگرلوبیا چشم بلبلی
تخمه آفتابگرداننعنا خشکلوبیا چیتیآواکادواسفناج

۹-تقویت سیستم ایمنی بدن با مواد غذایی حاوی ویتامین B6

 ویتامین B6 برای جذب پروتئین و تبدیل آن بسیار ضروری می‌باشد. کمبود این ویتامین سبب اختلالات عصبی، خستگی، بی حالی، احساس ضعف و تحلیل عضلات می شود. بدیهی است که در همچین حالتی سیستم دفاعی بدن هم به درستی وظیفه خود را انجام داده و توان مبارزه با عوامل بیماری زا را ندارد.

برای جلوگیری از کمبود ویتامین b۶ باید از منابع این ویتامین مداوم استفاده کرد.

خواص و فوائد انواع ویتامین های گروه B

منابع ویتامینB6

پستهسینه بوقلمونلوبیا چیتیکنجدنخود
سینه مرغآواکادوماهی تنگوشت گاوتخمه آفتابگردان

۱۰-تقویت سیستم ایمنی بدن با مواد غذایی که حاوی ویتامین A هستند

 ویتامین A آنتی اکسیدان بسیار قوی است که از سلول های بدن در برابر پیر شدن، آلودگی و عوارض ناشی از سوخت و ساز محافظت کرده و سلول را پاکسازی می‌کند. ویتامین A برای جلوگیری از سرطان و ایمنی بدن در برابر سلول های مخربی که به تومور و غده تبدیل می شوند بسیار موثر است. همچنین سلول‌ها را در برابر ویروس‌ها و میکروب‌ها محافظت کرده و با جوان سازی سلول قوای مبارزه به آن می دهد.

ویتامین A سبب ساخت برخی از ژن هایی می شود که در واکنش دفاعی بدن نقش حیاتی دارند و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.

کمبود ویتامین A باعث آسیب به دستگاه گوارش و عفونت دستگاه تنفسی می‌شود.

منابع ویتامین A 

هویجففل دلمه قرمزانبهجعفری و ریحانهندوانه
تخم مرغکلم بروکلی و کاهوزردالونارنگی و گریپ فروتطالبی

 

۲ نکته:

۱- این ۱۰ ماده ای که برای سلامتی و تقویت سیستم ایمنی نقش دارند فقط برای دفاع بدن از ویروس ، باکتری های مضر و میکروب مؤثر نیستند. بلکه باعث جلوگیری از پیری زودرس، سرطان ، دیابت و مشکلاتی که خود بدن عامل آن است، نیز میشوند.

۲-  این ۱۰۰ منابع خوراکی که ذکر شد برای پیشگیری از بیماری مانند: سرماخوردگی، آنفولانزا و حتی دیابت موثر است . مسلما اگر بیمار هستید ممکن است برخی از آنها برای شما مضر بوده و سبب تشدید بیماری شود. زیرا که درمان جدا از پیشگیری می باشد. پس در این صورت با پزشک خود مشورت کنید.

 

 ۳ معجون فوق العاده برای تقویت سیستم ایمنی!

 

{ آیا خوراکی های دیگری میشناسید که سیستم دفاعی بدن را تقویت کند؟ }

 

مواد غذایی مقوی و سالم را از خوشه چین بخرید!

مغز بادام خوانسار درویشی 400 گرم
پسته ارگانیک فندقی چشمه بهار 340 گرم ، خرید سریع و آسان - ارسال رایگان-پسته ارگانیک-پسته فندقی-پسته چشمه بهار-پسته فدقی خام-پسته ارگانیک فندقی
شیره خرما ارگانیک-خوراکی بدون قند-خوراکی شیرین بدون قند-خوراکی دیابتی ها-خوراکی مناسب بیماران قند-غذاهای خوشمزه برای دیابتی ها
عسل آویشن ارگانیک -خوراکی بدون قند-خوراکی شیرین بدون قند-خوراکی دیابتی ها-خوراکی مناسب بیماران قند-غذاهای خوشمزه برای دیابتی ها
سرکه سیب دارامان 100 % ارگانیک ،1 لیتر ، برسی و خرید -خوشه-چین
چای سبز پرتقال ارگانیک زوبین -خرید سریع و آسان ، ارسال رایگان-چای سبز و پرتقال-چای سبز با پرتقال-دمنوش چای سبز و پرتقال
آب انار-سرکه بالزامیک-خوراکی بدون قند-خوراکی شیرین بدون قند-خوراکی دیابتی ها-خوراکی مناسب بیماران قند-غذاهای خوشمزه برای دیابتی ها
آب آلبالو- خوراکی بدون قند-خوراکی شیرین بدون قند-خوراکی دیابتی ها-خوراکی مناسب بیماران قند-غذاهای خوشمزه برای دیابتی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام
سلام دوست عزیز
به خوشه چین خوش آمدید
در اسرع وقت پاسخگو شما هستیم.