تفاوت محصولات سالم ، طبیعی و ارگانیک

ارگانیک چیست ؟ آیا تفاوت محصولات طبیعی و ارگانیک و سالم را میدانید؟-محصول ارگانیک چیست-تفاوت ارگانیک و طبیعی-تفاوت محصول سالم و ارگانیک-تفاوت ارگانیک و طبیعی

تفاوت محصولات سالم ، طبیعی و ارگانیک چیست ؟ هرکدام چه ویژگی هایی دارد؟

شما هم حتما دیده اید که بعضی از محصولات خوراکی با نام ارگانیک یا طبیعی و یا سالم به فروش میروند ، آیا تفاوت این ها را با هم می دانید تا در مورد محصولی که میخرید اطلاعات کافی داشته باشید؟ می خواهیم در این مقاله به بررسی تفاوت ارگانیک و غیر ارگانیک ، تفاوت ارگانیک و طبیعی و همچنین تفاوت محصول سالم و ارگانیک بپردازیم و بطور خلاصه بدانیم که محصول ارگانیک چیست ؟

بیایید اول تفاوت ارگانیک و طبیعی را بررسی کنیم تا پس از آن به تفاوت محصول سالم و ارگانیک بپردازیم.

 محصول ارگانیک چیست؟

به محصولی ارگانیک می گویند که از مرحله تولید بذر و کاشت بذر تا بسته بندی بدون هیچگونه ماده شیمیایی و افزودنی صورت گیرد. در مقاله {ارگانیک چیست؟} مفصل شروط محصول ارگانیک را بررسی کردیم که تولید کننده محصول ارگانیک برای دریافت گواهی چه مراحلی را باید طی کند. الان به طور خلاصه این هفت شرط را ذکر می کنیم.

به یاد داشته باشید که محصول ارگانیک چه خوراکی چه آرایشی و بهداشتی فقط و فقط با {گواهی ارگانیک} شناخته می‌شود و اگر گواهی ارگانیک نداشته باشد، ارگانیک محسوب نمی گردد حتی اگر فروشنده برای آن قسم بخورد!

 

هفت شرط محصول ارگانیک چیست ؟

۱-بذر نباید تراریخته باشد.

۲- کود محصولات ارگانیک باید ارگانیک باشد (علوفه دام دارای گواهی ارگانیک باشد تا از کود آنها بتوان برای تغذیه محصولات ارگانیک استفاده کرد.)

۳- محل کاشت محصول باید بکر و بدون آلودگی باشد.

۴- استفاده از هر نوع سمی ممنوع است.

۵-برای تولید محصول نباید طبیعت و محیط زیست آسیب ببیند.

۶- %۱۰۰ خالص و با محصولات غیر ارگانیک مخلوط نگردد.

۷-فرایند بسته بندی هم می‌بایست طبیعی باشد و از گازهای CO2 و نگهدارنده استفاده نگردد.

اکنون که محصولات ارگانیک را شناختیم تفاوت محصول ارگانیک و غیر ارگانیک و همچنین تفاوت ارگانیک و طبیعی هم خود به خود مشخص می گردد.

محصول طبیعی با ارگانیک چیست {تفاوت محصولات ارگانیک و طبیعی}

اینکه محصولی گواهی ارگانیک نداشته باشد یعنی : یک یا چند از شروط بالا در آن رعایت نشده و یا اصلاً تولید کننده به دنبال تولید محصولات ارگانیک نبوده تا گواهی آن را اخذ کند. پس این نوع محصولات از محصولات طبیعی محسوب می شود.

از خصوصیات  محصولات طبیعی عدم استفاده از مواد افزودنی مضر و نگهدارنده است همچنین برای تولید محصول طبیعی از سموم خفیف و کود حیوانی استفاده می‌شود . اما مشکل محصولات ارگانیک این است که قابل احراز نیست و نمی‌توان فهمید که فلان محصول آیا واقعاً طبیعی است یا خیر . زیرا گواهی برای احراز ندارد تا بتوان تشخیص داد. بنابراین به تشخیص خود شما یا گفته های تولید کننده و فروشنده باید بسنده کرد.

اکنون که تفاوت ارگانیک و طبیعی مشخص شد و فهمیدیم که محصول ارگانیک چیست به سراغ تفاوت محصول سالم و ارگانیک ، سالم و طبیعی می رویم.

 

 تفاوت محصول سالم و ارگانیک ، سالم و طبیعی

سالم یک کلمه عام برای بیان خوراکی ها و محصولات آرایشی و بهداشتی است که برای بدن ضرر ایجاد نکرده و استفاده از آنها باعث خدشه به سلامتی نمی شود. اصطلاح سالم می تواند همه محصولات که طبیعی و ارگانیک هستند را در بر می گیرد و به عبارتی محصولات سالم به دو بخش محصولات طبیعی و ارگانیک تقسیم می شود.

برای محصولات سالم گواهی وجود ندارد همانند محصولات طبیعی . این که می‌گویند این محصول سالم است نشان از اصطلاح خاصی ندارد و صرفا به معنی این است که ضرری موجب مصرف کننده نمی گردد .حال محصول یا در حد اعلای کیفیت است و یا خانگی و فله ای تولید شده و حداقل های استاندارد نظیر کود حیوانی و استفاده از سموم خفیف فقط در آن رعایت شده.

 

 تفاوت ارگانیک و غیر ارگانیک

محصولات ارگانیک در حد اعلای کیفیت است پس تفاوت بسیاری با محصولات غیر ارگانیک طبیعی دارد حال یا طعم و رنگ متفاوت و دلنشینی دارد یا کیفیت آن در دراز مدت بر سلامت شما تاثیر گذار است .

اگر برای غیر ارگانیک محصول تراریخته یا محصول صنعتی دارای نگهدارنده و افزودنی را  مثال بزنیم ، که دیگر نیازی به مقایسه ندارد و معلوم الحال است.

به نظر من خرید محصولات ارگانیک منطقی‌تر است زیرا که قابل شناسایی و احراز می باشد. همچنین دیگر حرف و حدیثی در آن وجود ندارد. بنابراین اطمینان از ارگانیک بودن آن پیدا میکنید اما محصول طبیعی متاسفانه قابل احراز و اطمینان نیست و نمی‌توان به طبیعی بودن آن اطمینان حاصل کرد.

 نتیجه :

محصولات ارگانیک فقط با گواهی قابل تشخیص است و دریافت گواهی هم نیازمند طی مراحل دشواری می باشد که شرکت های گواهی کننده پس از احراز سلامت محصول ، گواهی یک ساله را اعطا می کنند.

 محصول طبیعی می تواند ، محصولی خانگی باشد و تولید خود شما ! هم می تواند محصول شرکتی باشد ولی بدون مواد افزودنی ، هم می‌تواند محصول فله ای باشد که بهداشت در آن رعایت شده و شما برای خرید آن به خوار و بار فروشی یا سوپرمارکت مراجعه می‌کنید.

 

اگر علاقمند به خرید محصولات ارگانیک هستید کلیک کنید.

 

{نظر شما در مورد محصولات ارگانیک چیست ؟}

پاسخی بگذارید

ارسال پیام
سلام دوست عزیز
به خوشه چین خوش آمدید
در اسرع وقت پاسخگو شما هستیم.
Powered by