آلو بخارا و خواص آن

خواص آلو بخارا ، آلو بخارا چیست - فوائد آلو بخارا - خواص درمانی آلو بخارا

آلو بخارا چیست؟

آلو بخارا نوعی آلویی طلایی رنگ است که معروف به آلو قطره طلا میباشد . خواستگاه آن در مناطق شمال شرقی ، شمال غربی کشور و نواحی کوهستانی برخی از استان های مرکزی میباشد .

وجه تسمیه این نوع آلو به ( آلو بخارا ) به این جهت است که این آلو بیشتر در خراسان کشت میشده و از آن جا معروفیت خود را پیدا کرده .

برای تهیه آلو بخارا ، آلوی قطره طلا پس از چیده و شسته شدن در دیگ های بزگ ریخته شده و با آب و نمک پخته میشود . به محض قل خوردن از دیگ خارج و روی سطح صافی ریخته میشود تا مقداری با هوا خشک شود و پس از آن بسته بندی میشود .
تولید کنندگان آلو بخارا جهت نگهداری از آن برای مدت طولانی دو روش را به کار میگیرند که اکثرا این امر از دید مشتری مخفی میماند.

1-استفاده از نمک : به علت این که آلو بخارا همانند میوه جات دیگر فاسد میشود برای جلوگیری از فساد آن هنگام پختن آلو از نمک استفاده میکنند. این روش طبیعی است و ماده افزودنی غیر از نمک به آلو اضافه نمیگردد.
2- استفاده از مواد شیمیایی مانند : تیزاب ، سورفات ها ، بنزوآت ها و گاز کربنیک که پس از جوشاندن آلو به آن ها اضافه میشود .

روش تشخیص : اگر آلو به رنگ قهوه ای ، زرشکی یا قهوه ای تیره باشد و طعم آن ترش و نمکی باشد این آلو طبیعی است .دقت کنید که آلوی طبیعی طعم خالص آلو را ندارد و باید کمی شوری احساس شود.
اگر آلو به رنگ زرد یا قهوهای روشن باشد و فقط طعم آلوی بدون نمک احساس شود امکان این که مواد افزودنی مضر در آن باشد زیاد است .

پیشگیری و کنترل فشار خون

آلو بخارا برای کنترل فشار خون بسیار مؤثر است .به حدی که اگر فشار خون بالایی نداشته باشید و 20 عدد آلو بخارا بخورید احساس بی حالی ، خستگی و سرگیجه میکنید که این از شدت تأثیر این آلو بر فشار خون است . کسانی که فشار خون بالا دارند میتوانند برای کنترل آن هر روز صبح مقداری از آلو بخارا مصرف کنند .

پیشگیری و درمان یبوست

آلوبخارا برای پیشگیری و درمان یبوست مؤثر است . افراد باردار و آنهایی که زمان وضع حملشان نزدیک است با مصرف مداوم آن یبوستشان کنترل شده و پس از مدتی رفع میشود ولی مصرف زیاد و بیش از حد آلو بخارا برای افراد باردار میتواند مضر باشد زیرا باعث افت فشار خون و یا اسهال شود.

تنظیم مزاج بدن و چربی کبد

برای تنظیم مزاج و پاکسازی کل سیستم های بدن استفاده از آلو بخارا و انجیر توصیه میشود .به این صورت که 10 عدد آلو و 10 عدد انجیر در آب خیسانده شده و هر روز صبح این تعداد آلو و انجیر تا 15 روز مصرف شود . این کار موجب پاکسازی خون ، پوست ، کبد و دستگاه گوارش میشود.

کمک به رفع کم خونی

آلو بخارا سرشار از آهن است . این از تغییر رنگ آلو به زرشکی و قهوه ای تیره پس از مدتی معلوم میشود که نوعی اکسید با هوا صورت میگیرد ، مصرف مداوم آن میتواند به رفع کم خونی کمک کند .

سرشار از ویتامین C

ویتامین C موجود در آلو بخارا سبب جذب بیشتر آهن میشود و مقاومت بدن در برابر عفونت را بالا میبرد .

پیشگیری و مقاومت در برابر سرطان :

ویتامین A و آنتی اکسیدان دو عاملی هستند که مقاومت بدن در برابر سرطان را افزایش میدهند و رادیکال های آزاد را خنثی میکنند . آلو بخارا این دو عامل ضد سرطان را در خود دارد و مصرف مداوم آن میتواند مقاوت بدن در برابر سلول های سرطانی را افزایش دهد .

وجود اسید فولیک و کلسیم در آلو بخارا

آلو بخارا حاوی کلسیم و اسید فولیک است . کلسیم برای تقویت استخوان ها و اسید فولیک برای متابولیسم (سوخت و ساز بدن) ، رشد سلول و رفع کم خونی تأثیر بسزایی دارد.

برای خرید آلو بخارا اینجا کلیک کنید

پاسخی بگذارید